Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Święto służy promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

W poniedziałek 21 lutego w obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie klasy 1-8  naszej szkoły. Podczas zajęć poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Nauczycielka języka polskiego starała się przekazać dzieciom wiedzę, na temat tego, czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Na lekcjach języka polskiego uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną „Powstanie języka polskiego“ oraz filmik „Najstarsze zabytki polszczyzny“. Rozwijali słownictwo, ćwiczyli poprawność ortograficzną, brali udział w grach i zabawach związanych z szeroko rozumianą poprawnością językową, gimnastykowali swój język, próbowali recytować „łamańce językowe”. Zmagania z wierszykami okazały się trudne do pokonania, ale wprawiły wszystkich w radosne nastroje. Uczniowie poprzez wspólną zabawę dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących języka ojczystego. Dodatkowo na korytarzu została zamieszczona gazetka informująca o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia, ciekawostki dotyczące języka ogólnopolskiego oraz języka używanego na Wileńszczyźnie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mam nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.