„Wszyscy Polacy to jedna rodzina“

Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć – mówił nasz Wielki Rodak błogosławiony Jan Paweł II .

Nasze pokolenie ma bardzo wielki zaszczyt i odpowiedzialność, gdyż może obchodzić 100-lecie Niepodległości Polski. Dla uczczenia tej daty w Szkole Podstawowej w Dajnowie w ciągu całego roku odbył się szereg przedsięwzięć, ale ostatnio w dniach 6 – 12 listopada mieliśmy biało-czerwony tydzień.

We wtorek – 6 listopada odbył się turniej piłkarski, który przeprowadziła nauczycielka wych. fizycznego p. Bożena Lubianiec.

We środę – 7 listopada z nauczycielką historii p. Walentyną Gryniewicz przypominali jak trudna była „Droga do wolności”.

We czwartek – 8 listopada braliśmy udział w imprezie przygotowanej przez koło metodyczne polonistów rejonu solecznickiego „Niepodległość – trudne słowo”. Uczniowie klas początkowych mieli zajęcie zintegrowane „Symbole Polski”.

W piątek – 9 listopada z nauczyciele muzyki p. Stanisławem Krupowiczem „Śpiewaliśmy o tej, która nie zginęła”. O godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Narodowy.

W poniedziałek – 12 listopada podczas lekcji języka polskiego układaliśmy, a podczas plastyki razem z p. Wioletą Sinkiewicz udekorowaliśmy życzenia dla Polski.

9 listopada w Dajnawskiej Sali Imprez odbył uroczysty apel „Wszyscy Polacy to jedna rodzina”, przygotowany przez p. Wioletę Sinkiewicz i Stanisława Krupowicza, na którym uczniowie przybliżyli historię wielkości i upadku państwa Polskiego.

Swoją obecnością na obchodach jubileuszowych społeczność  zaszczycili zastępca dyrektora administracji samorządu rejonu solecznickiego p. Beata Pietkiewicz, kierownik Wydziału Porządku Publicznego p. Andrzej Urbielewicz oraz starosta gminy dajnawskiej p. Stanisław Wysocki.

– Sztuką jest umierać dla oj­czyz­ny, ale naj­większą sztuką jest dob­rze dla niej żyć. Zadanie to niełatwe! Obecnie patriotyzm zdaje się być niemodnym, pozbawionym racji bytu słowem. Bądźmy zatem obywatelami świata, Europejczykami, pamiętając jednocześnie skąd nasz ród. Nie wstydźmy się religii, tradycji i ideałów naszych przodków. Bądźmy dumni z dziejów i kultury naszego tysiącletniego narodu, bo tak jak drzewo bez korzeni, tak naród bez historii nie ma szans na przetrwanie – uznali uczniowie.